2025 Kirjoittaja: Isabella Gilson | [email protected]. Viimeksi muokattu: 2025-01-23 13:01
Monet nykyajan ihmiset ovat kokeilleet sämpylöitä ainakin muutaman kerran. Niitä on tarjolla runsas valikoima - kasvissyöjiä, kalaa ja äyriäisiä, joten melkein jokainen voi löytää joukosta haluamansa vaihtoehdon. Valitettavasti jopa pienen sarjan hinta on melko korkea - keskituloinen henkilö ei tietenkään voi tilata niitä joka päivä. Tarkastellaan syitä tällaiseen kustannuksiin ja samalla selvitetään rullien hinta.
Miksi rullat ovat niin kalliita?
Yleensä kysymällä tämän kysymyksen sushibaarien omistajille tai työntekijöille, saat vain melko epämääräisiä vastauksia. Jotkut sanovat, että rullien hinta on liian korkea, jotta lopputuote olisi halpa. Toiset väittävät, että se on monimutkainen menettely ja korkeasti palkattujen kokkien korkea ammattitaito.

Itse asiassa rullien hinta on kuitenkin paljon alhaisempi kuin miltä se saattaa näyttää - todistamme tämän hieman myöhemmin.
Kyllä, ja ruoanlaitto ei vaadi erityistä ammattitaitoa - katso vain muutama video Internetistä ymmärtääksesi kaikki tämän salaisuudettaito.
Lisäksi tätä itämaista illallista ostaessa ei voi sanoa, mistä asiantuntijat sämpylät tekevät. Ja kotona kokkaaessasi voit olla varma kaikkien raaka-aineiden korkeasta laadusta ja tuoreudesta sekä puhtaudesta työskentelyn aikana.
Voimme siis luottavaisin mielin sanoa, että suosikkiherkkujen korkea hinta johtuu yksinkertaisesti suuresta kysynnästä, joka kapitalismin lain mukaan nostaa hintoja jopa halvimmille tavaroille.
Philadelphia-rullien kustannusten laskeminen
Philadelphia-sämpylöitä pidetään yhtenä maailman herkullisimmista ja samalla kauneimmista. Se ei ole yllättävää - loppujen lopuksi suurin määrä punaista kalaa käytetään ruoanlaitossa. Lisäksi se ei sijaitse sisällä, vaan ulkona, mikä antaa illalliselle erityisen viehätyksen.

Joten keksitään heille kohtuullinen hinta.
Aluksi tutkitaan Philadelphia-rullien teknisiä kortteja selvittääksemme ainesosat, joista ne koostuvat. Yhden annoksen (vakio, kahdeksan kappaletta) valmistamiseen tarvitset nori-merilevää, etikkaa, riisiä, kevyesti suolattua lohta ja Philadelphia-juustoa. Tällainen annos maksaa 250-400 ruplaa tilattaessa toimitusta, ja arvostetuissa ravintoloissa hinta voi olla jopa korkeampi. Mutta mikä on Philadelphia-rullien hinta? Lasketaan kaikkien ainesosien hinta. Otamme takuuksi keskimääräistä korkeamman hinnan - se voi loppujen lopuksi vaihdella huomattavasti kaupasta ja ostopaikasta riippuen.
- Yksi arkki noria - 5ruplaa.
- 30 grammaa riisiä - 5 ruplaa.
- 20 grammaa lohta - 10 ruplaa.
- 16 grammaa Philadelphia-juustoa - 17 ruplaa.
- 5 grammaa etikkaa - 1 rupla.
Joten, kuinka paljon maksaa ostaa kaikki ainekset, joita tarvitaan annoksen Philadelphia-rullasta valmistamiseen? Kuten laskelma osoittaa - 38 ruplaa. Lisäksi hinta voi olla useita ruplaa alhaisempi, jos ostat tuotteita tukkuliikkeistä. Mutta jopa tässä tapauksessa hinta on 6-10 kertaa alhaisempi kuin edullisessa kaupassa. Tietenkin sinun täytyy lisätä tähän erilaisia mausteita ja kohteita - puhumme niistä myöhemmin - mutta ero on joka tapauksessa erittäin selvä.
Ilmoittakaa sämpylöitä kurkun kanssa
Mutta halvasta sämpylästä kiinnostuneet tilaavat usein japanilaista kurkkutäytteistä herkkua - kappa makia. Kyllä, he eivät voi ylpeillä sellaisesta kauneudesta, hienostuneisuudesta tai mausta kuin "Kalifornia". Mutta hinta on paljon alhaisempi. Yleensä kuuden kappaleen annos maksaa noin 60-100 ruplaa. Paljon halvempi kuin yllä oleva vaihtoehto. Ja kuinka paljon maksaa kaikkien ainesten ostaminen myöhempää kotiruokaa varten?

Yksi annos vaatii norilehtiä, riisiä, kurkkua ja etikkaa. Mikä on komponenttien hinta?
- Yksi arkki noria - 5 ruplaa.
- 15 grammaa riisiä - 3 ruplaa.
- 7 grammaa kurkkua - 1 rupla.
- 5 grammaa etikkaa - 1 rupla.
Joten, käy ilmi, että kuuden kappamakin annos maksaa yleensä 10 ruplaa! Ja kustannukset pienenevät samalla tavalla - noin 6-10 kertaa. Jataloudellisimmallakin ihmisellä on varaa hemmotella itseään sellaisella illallisella.
Lisävarusteet
Mutta ehkä ruoanlaittoon ja syömiseen tarvittavat lisälaitteet ovat kalliita? Selvitetään, mitä vaaditaan.

Tietenkin ensinnäkin - kiinalaiset tikut. Jos ostat halvimmat, kertakäyttöiset, ne maksavat noin 5 ruplaa paria kohden. Mutta voit ostaa hyvin muotoiltuja, maalauksilla peitettyjä. Ne maksavat useita kertoja enemmän, mutta niitä käytetään yleensä toistuvasti.
Sullien valmistusmatolla on myös naurettava hinta - enintään 100 ruplaa. Ennen käyttöä kannattaa laittaa päälle muovinen kertakäyttöinen pussi, jotta se ei likaannu. Se ei häiritse työtä.
Lopuksi toimitukseen käytetään erikoissäiliöitä. Niitä ei myydä kappaleittain, mutta tukkuostolla ne maksavat enintään 5 ruplaa kappaleelta. Kotona valmistettaessa ja kulutettaessa astioita ei tietenkään tarvita.
Ongelma pienissä ruoka-annoksissa
Ainoa ongelma, joka voi syntyä kotona, on suuret annokset mausteita ja kastikkeita. Esimerkiksi inkivääri, wasabi, osteri ja soijakastike, tobiko-kaviaari ja paljon muuta. Valmistukseen ja tarjoiluun tarvitaan vain muutama gramma. Ja sellaisina määrinä on yksinkertaisesti mahdotonta ostaa niitä - sinun on ostettava kaikki suurina annoksina. Hienoa, että jääkaapissa useimmat tuotteet säilyvät kuukausia vahingoittamatta itseään.

Joten, kun olet ostanut kaiken tarvitsemasi kerran, voit säännöllisesti ilahduttaa itseäsi ja läheisiäsi sämpylillä ja sushilla tuhlaamatta enää rahaa.
Johtopäätös
Kaiken edellä mainitun perusteella voimme vakuuttavasti sanoa - rullien hinta on melko alhainen. Ja hinnat ovat paisutettuja yksinkertaisesti intohimosta tätä eksoottista ruokaa kohtaan. Kotona ruoanlaitto on enemmän kuin perusteltua.
Suositeltava:
Millä he juovat Baileysiä ja miksi hän on niin suosittu

Maailmankuulu Baileys-likööri on vasta saamassa suosiota maassamme. Huolimatta siitä, että sitä on valmistettu useita vuosikymmeniä ja sillä on monia miljoonia ihailijoita, kaikki eivät osaa juoda Baileysia oikein
Polyfenolit – mitä nämä aineet ovat ja mitkä ovat niiden ominaisuudet? Polyfenoleja sisältävät tuotteet

Kemialliset aineet polyfenoleilla on voimakas antioksidanttivaikutus. Lukuisat tutkimukset ovat osoittaneet niiden vaikutuksen ihmiskehoon. Fykemikaalit voivat vähentää monien sairauksien riskiä, joten on tärkeää tietää, mitkä elintarvikkeet sisältävät niitä eniten
Miksi sirut ovat haitallisia keholle? Sirujen vahingon aste ja niiden itsessään aiheuttama vaara

Jokainen meistä mietti ainakin kerran elämässään, miksi sirut ovat haitallisia terveydellemme? Ja vaikka olemme oppineet koko totuuden tästä tuotteesta, emme silti voi kieltäytyä tästä herkusta ja jatkaa niiden käyttöä. Chipsit ovat sekoitus haitallisia aineita, kuten arominkorvikkeita, ne sisältävät paljon rasvaa ja hiilihydraatteja, ja niissä on myös väriaineita
Rullien säilyvyys. Voitko pakastaa rullat?

Jokaisella ruoalla on oma viimeinen käyttöpäivänsä. Tietenkin oikea vaihtoehto on syödä tuoretta ruokaa ja ruokia, mutta mitä tahansa voi tapahtua elämässä. Joten on parempi tietää etukäteen, mitä tuotteita ja minkä ajan kuluttua voidaan kuluttaa ilman haittaa
Miksi halal-liha on niin suosittua?

Uskonnollisella maailmankuvalla on suuri vaikutus kulinaarisiin perinteisiin. Ei ole yllättävää, että on olemassa mieltymyksiä, jotka eivät jakaannu ihmisten kesken mitenkään kansallisesti. Niiden perusta on nimenomaan yhteinen usko. Halal-lihaa voidaan pitää sellaisena tuotteena